top of page
  • תמונת הסופר/תירון-תמיר

הדרך לנאוויטאס

המסלול העדיף לנאוויטס


מערכת ניווט אינה מגדירה עבור הנהג את היעד, אבל טיבה ואיכותה נקבעים על פי יכולתה למצוא את הדרך המהירה, הקצרה והיעילה ביותר אל היעד.

התרומה הגדולה ביותר של מערכת ניווט היא יכולתה למצוא דרך חדשה ומפתיעה אפילו לאלה שנוסעים באותו מסלול במשך שנים ובטוחים שזאת הדרך הטובה ביותר אל היעד. 

המאמר הזה עשוי להפתיע אותם באותה מידה.

בשוק ההון לעיתים קיימת יותר מדרך אחת לקבל חשיפה אופטימלית לפוטנציאל הגלום בחברה מסוימת והצלחתה של ההשקעה אינה תלויה רק בתוצאות החברה, אלא גם ובעיקר בדרך בה בוחרים המשקיעים להיחשף לאותה השקעה, מכיוון שבדרך עשויות/עלולות להיות הפתעות רבות ולפני שמחליטים על אופן ההשקעה בחברה מסוימת, כדאי מאוד תמיד לבחון חלופות נוספות מלבד השקעה במנייה.  

עסקנו רבות בניתוח האטרקטיביות של השקעה בנאוויטס ובפוטנציאל העצום במאגר שננדואה כשתתחיל ההפקה ממנו.

במקרה של נאוויטס קיימת יותר מדרך אחת להיחשף לאקוויטי של החברה ובחינת מספר אלטרנטיבות עשויה להיות מפתיעה מאוד, עד כדי הגעה למסקנה די ברורה כפי שנראה בהמשך…

מלבד המנייה, יש לנאוויטס אגח להמרה (סדרה ד׳) אשר נפרעת בתום שנת 2026 במידה ולא תתבצע המרה למניות נאוויטס.

לחילופין, במידה ותתבצע המרה, כל 27 יחידות ע.נ של האגח להמרה, ניתנות להמרה למניה אחת (יחידת השתתפות) של נאוויטס.

אגח ד' משלמת ריבית חצי שנתית צמודה לדולר בשיעור של 5% לשנה, כלומר 2.5% צמוד לדולר כל חצי שנה.

חשוב לציין שאגח ד' נמצאת עמוק בתוך הכסף ונסחרת בשער של כ 175.5 אגורות ועד למועד פירעונה הסופי (דצמבר 2026), יקבלו המחזיקים בה, 5 פעמים ריבית של 2.5% כששער דולר הבסיס (להצמדה) הוא 3.1 שקלים והשער היום הוא 3.67. 

כלומר עם ההצמדה הנוכחית לדולר (18.4%), מדובר על תוספת של כ 14.7 אגורות עד אמצע שנת 2026 (בדצמבר 2026 לא מקבלים ריבית, אלא רק את כל הקרן, במקרה שלא ממירים את האגח למניה עד אז). 


כלומר מי שקונה עכשיו את האגח הזאת ויחזיק בה עד יוני 2026, קונה אותה למעשה בשער של 160.8 אגורות (175.5-14.7) ויוכל להמיר כל 27 אגחים כאלה למניה אחת.

אנחנו, כמובן, מודעים לכך שזה לא ממש מדויק, מכיוון שאת הריבית (14.7 אגורות לאגח) לא מקבלים היום, אלא על פני תקופה של שנתיים מהיום, אבל למרות זאת, עדיין מדובר בהגנה משמעותית מאד.


כלומר בוויתור על כמה אחוזים היום, אפשר לרכוש הגנה מדהימה על האחזקה במניית נאוויטס ונא לא לשכוח שתוכלו להמיר את האגח למניה, בכל רגע שיתאים לכם…


אנחנו בחנו 3 אופציות להשקעה בנאוויטס:

  1. השקעה רק במנייה

  2. השקעה רק באג״ח להמרה

  3. השקעה באג״ח להמרה בשילוב שורט חלקי על המנייה.


בדקנו כמה וכמה תרחישים והשווינו בין קניית 27,000 אגחים ובין קניית 1,000 מניות נאוויטס בשערים של היום ובטבלה הבאה מוצגות התוצאות בתלות בשער המנייה בתום התקופה:

השקעה באגח ד לעומת מנייה נאוויטס
השקעה באגח ד לעומת מנייה נאוויטס

כפי שניתן לראות די בקלות, ההשקעה באגח ד' להמרה תחת ההנחה שמחיר המנייה יגיע ל 10,000, צפויה להביא תשואה של כ 130%, לעומת תשואה של כ 137% שתתקבל בהשקעה "היום" במניה בלבד.


אך במקרה שמחיר המנייה ירד משמעותית, למשל לשער 1,000, צפוי הפסד של כ 76% במנייה וזאת לעומת הפסד של 24% בלבד באגח ד'.


די ברור שלמשקיע שמחפש גישה לאקוויטי, ההגנה שמספקת האגח להמרה, היא משמעותית מאוד והמחיר של אובדן של כ 7% (137-130) בתשואה בתרחיש חיובי, הוא נמוך משמעותית מהגנה של 52% (76-24) בשני הקצוות שנבחנו. 

כלומר ההגנה שתוכלו להשיג, היא גדולה מהותית מהפסד האפסייד ולכן ברור לגמרי שהאגח להמרה היא האופציה המעניינת והנכונה יותר לחשיפה לאקוויטי של נאוויטס.


האופציה השלישית שנבחנה, היא שילוב של השקעה באגח להמרה, עם שורט חלקי והיא מעניקה הגנה טובה יותר במקרה של ירידת מחיר המנייה, לעומת אובדן נמוך יותר באפסייד בשני הקצוות (תרחישים) שנבחנו.


לצערנו, המציאות בתקופה האחרונה, הוכיחה לנו עד כמה הפתעות יכולות להיות לא נעימות: 

ב 14/02/2024 הודיעה חברת נאוויטס על תאונת עבודה שהתרחשה במספנות חברת HHI בדרום קוריאה.

תאונת העבודה במספנות בדרום קוריאה, התרחשה במהלך שינוע קרקעי של החלק העליון של מתקן הטיפול וההפקה שמיועד לקידוח שננדואה במפרץ מקסיקו. 

בעקבות התאונה נפתחה חקירה יסודית ואתר העבודה נסגר באופן זמני.

הבדיקות המקיפות יארכו כחודשיים (כלומר הן כנראה יסתיימו במהלך חודש אפריל 2024, כחודש מהיום) ובהתאם לתוצאות הבדיקות האלה, חברת HHI תחדש את העבודה, תתקן את הנדרש ותשלים את בניית ה FPS (מערכת צפה להפקת נפט) שמיועדת לקידוח שננדואה.

כמובן שנאוויטס בוחנת את משמעויות האירוע, את הכיסוי הביטוחי ואת ההשפעה על לוחות הזמנים ועל תקציב הפרויקט. 


ב 22/02/2024 הכניסה חברת מעלות את דירוג המנפיק 'ilBBB' ודירוג הסדרות '-ilA' לרשימת מעקב עם השלכות שליליות בשל עיכוב אפשרי בהקמת פרויקט שננדואה עקב תאונת העבודה הנ"ל.


ב 28/02/2024 (לפני כשלושה שבועות) הודיעה נאוויטס כי עדיין אין ביכולתה להעריך את כל משמעויות התאונה. 

בנוסף הודיעה חברת נאוויטס כי היא ביצעה ניתוח רגישות וולונטרי שבאמצעותו היא הגיעה למסקנה שכל דחייה של רבעון בתחילת ההפקה משננדואה, תביא להפחתה של כ 2.5% עד 3% בתזרים המהוון מפרויקט שננדואה.


כפי שציינו במאמר זה, יש לעיתים הפתעות בדרך וחלקן מאד לא נעים ולכן תכנון נכון של מסלול ההשקעה ושימוש בכלים כמו אגח להמרה, עשוי להביא את המשקיעים אל היעד או לכל הפחות להקטין באופן משמעותי את הנזק שעלול להיגרם מהפתעות לא נעימות.

אין ארוחות חינם וידוע שגם "ביטוח" הוא לא מוסד ללא כוונת רווח… ולכן להגנה הזאת יש מחיר, מכיוון שבתרחיש חיובי, השקעה היום באגח ד' תביא לתשואה נמוכה מעט יותר מאשר השקעה במניה.

אבל בתרחיש שלילי, השקעה היום באגח ד', תהווה הגנה משמעותית והיא תשמור על הכסף שלכם ותוודא שההפסד שלכם קטן יותר.


לחצו כאן להצטרפות לרשימת התפוצה שלנו. כך תוכלו לקבל עדכונים מהירים על התפתחויות בשוק.

לחצו כאן להצטרפות לערוץ היוטיוב שלנו ותקבלו סירטונים שלנו על נושאים חמים בשוק ההון.

לחצו כאן להגעה לעמוד הספוטיפיי שלנו.


282 צפיות2 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

המנופים של חברת ג'י סיטי

המנופים של חברת ג'י סיטי ב 12 חודשים האחרונים מניית חברת ג׳י סיטי ירדה ב-16% וזאת למרות שחיים כצמן הוכיח שוב ושוב, עם כל נכס שמומש, שהשווי בספרים קרוב לשווי שהתקבל במימוש הנכסים (מלבד רוסיה ומסיבות שה

דרוש תיקון בהסדר של חנן מור

נתחיל בשורה התחתונה: ההסדר המוצע בחברת חנן מור, אינו מביא לידי ביטוי את ההתפתחות האחרונה בהקשר של שדה דב ובנוסף, ההסדר אינו מעניק למחזיקי סדרות האגח הלא מובטחות, את מעמדן העדיף על פני בעלי המניות. למע

מצרים - דוח מצב

היום (13/02/2024) שמענו שקונסורציום מאבו דאבי עומד לרכוש שטח של 180 מיליון מ"ר ממצרים ויפתח אותו עם חברות מצריות. מצרים נמצאת במצב כלכלי קשה מאד ובכל שנה נולדים בה יותר ממיליון תינוקות חדשים שצריך להא

2 Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
Guest
Mar 20

מה עם הדיבידנד? רבים נכנסו שם לתשואת דו ספרית גבוהה של דיבידנד. לפי הודעת החברה בדוח - דיבידנד יתחיל אחרי הפקה סדירה משננדואה (צפי שלי רבעון 2 2025) .

Like

Guest
Mar 20
Rated 5 out of 5 stars.

מעניין מוסיף ערך. תודה! אבל אני רוצה לאתגר הנחת יסוד, שהאג"ח יקנה הגנה משמעותית. אם קידוח שננדואה לא מצליח והמניה מתרסקת לכיוון ה-1000, איך הם יפרעו את כל האג"חים? יש להם מספיק תזרימים ממאגרים אחרים? או שלמעשה גם האג"ח עשוי להפסיד את רוב ערכו ולא לספק הגנה. כלומר, זו השקעת צל"ש / טר"ש שתלויה בקידוח הגדול בשננדואה ובתרחיש שלילי אני מניח שגם האג"ח לא יצליח לספק הגנה.

Like
bottom of page